Obecnie trudno jest wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie branży spedycyjno-transportowej bez dokumentu, jakim jest list przewozowy. Z jednej strony jest on potwierdzeniem zawarcia umowy przewozu. Z drugiej znajdują się na nim wszystkie najważniejsze informacje niezbędne do tego, aby paczka trafiła pod wskazany adres. Obecnie tradycyjne listy przewozowe, coraz częściej zastępują ich elektroniczne wersje. Zawsze jednak dokumenty takie powinny zawierać pewne elementy. Jakie? Podpowiadamy.
Jakie informacje musi zawierać list przewozowy?
W liście przewozowym powinny znaleźć się wszystkie potrzebne do identyfikacji paczki. Na dokumencie takim należy umieścić datę i miejsce jego wystawienia, a także nazwę i adres odbiorcy, nadawcy, a także przewoźnika. Zazwyczaj znajduje się na nim również miejsce i data przyjęcia towaru, przewidziane miejsce jego wydania oraz rodzaj przewożonego produktu z odpowiednim oznaczeniem (w przypadku towarów niebezpiecznych). Na liście przewozowym należy uwzględnić ilość przewożonych towarów, ich cechy i numery, a także wagę brutto przesyłki.
Obecnie coraz częściej wykorzystuje się elektroniczne listy przewozowe. Więcej na ich temat możemy dowiedzieć się z artykułu: https://pragmago.pl/porada/elektroniczny-list-przewozowy-jak-go-stosowac/. Takie wersje jednak nie różnią się bardzo od papierowych, dlatego zarówno w elektronicznym, jak i tradycyjnym liście przewozowym powinna znaleźć się informacja o cenie przesyłki, uwzględniająca wszystkie koszty – od momentu zawarcia umowy aż do dostarczenia paczki, a także oświadczenie, że przewóz podlega przepisom konwencji CRM. Czasami dodatkowo na liście umieszczona jest instrukcja niezbędnych do załatwienia formalności, na przykład celnych.
Jaką funkcję pełni list przewozowy?
List przewozowy to dokument, który ma kilka funkcji. Najważniejszą z nich jest informacyjna, ponieważ znajdują się na nim dane niezbędne do tego, aby przesyłka została dostarczona w wyznaczone miejsce. Pełni on jednak również rolę dowodu w razie, gdyby paczka została zagubiona przez firmę transportową. List przewozowy pełni też funkcję legitymacyjną i ma duże znaczenie w przypadku odpraw celnych.
List przewozowy zazwyczaj sporządza się w czterech egzemplarzach. Pierwszy z nich otrzymuje odbiorca. Drugi powinien pozostać w miejscu nadania, trzeci odgrywać rolę pokwitowania, czwarty zaś zostać u nabywcy. Listy przewozowe różnią się nieco w zależności od rodzaju transportu, ponieważ wykorzystywane są one nie tylko do przewożenia paczek drogą lądową, ale również morską, powietrzną czy koleją.