Banki czerpią zyski z pieniędzy znajdujących się na naszych lokatach, pożyczając je na wyższą stawkę, niż ta, którą nam zwracają. Dlaczego więc nie wyeliminować pośrednika i samemu nie pożyczyć pieniędzy innym? Tym bardziej, że pożyczki na zakup nieruchomości – z oprocentowaniem do 12% w skali roku – to bardzo ciekawa alternatywa dla lokat bankowych, których oprocentowanie niebezpiecznie zbliża się dziś do zera.
Pożyczka udzielana na zakup gruntu lub nieruchomości pozwala pożyczkobiorcom i inwestorom na bezpośrednią współpracę bez potrzeby biurokracji i kosztów pośredników (często dużych banków).
To także atrakcyjna forma inwestowania dla tych osób, które chcą zarabiać na nieruchomościach, ale nie mają wiedzy lub wystarczających środków by robić to samodzielnie. Taka forma inwestowania w nieruchomości dodatkowo pozwala robić to w sposób niemal zupełnie pasywny.
Czy naprawdę każdy może zostać inwestorem na rynku nieruchomości?
Inwestując w nieruchomości dywersyfikujemy swoje inwestycje, zamiast polegać na nieopłacalnych lokatach czy narażać wszystkie swoje oszczędności na ryzyko związane z inwestowaniem na giełdzie, o której wszyscy wiemy, że może się załamać praktycznie z dnia na dzień. Zmienne notowania kryptowalut to także loteria. Inwestowanie w nieruchomości jest uznawane przez licznych ekspertów za najbardziej bezpieczną i jednocześnie opłacalną formę lokowania kapitału. Bez wątpienia ci, którzy się na tym znają, potrafią znajdować okazje i świetnie na tym zarabiać. Pozostali, jeszcze do niedawna, musieli zadowolić się marzeniami o zyskach z inwestycji w nieruchomości. Bez milionów na koncie po prostu nie mieli możliwości inwestowania w nieruchomości inne niż własnym dom czy mieszkanie. Na szczęście dziś sytuacja wygląda inaczej. Istnieją profesjonalne podmioty, zajmujące się inwestowaniem w nieruchomości, które z zyskiem pomnażają kapitał swoich klientów.
Pożyczka pożyczce nie równa
W Polsce słowo pożyczka nie ma zbyt dobrej prasy. Kojarzy się raczej ze stratą, aniżeli z zyskiem. Jednak pożyczka inwestycyjna to instrument finansowy, któremu warto lepiej się przyjrzeć. Na czym polega w przypadku inwestycji w nieruchomości? – Pozyskujemy pieniądze inwestorów, aby zainwestować w duży projekt. W naszym przypadku: w grunty. – tłumaczy Marcin Kuryło, współwłaściciel i Mentor w firmie Horyzont Inwestycji, specjalizującej się w inwestowaniu na rynku nieruchomości. – Wierzymy, że każdy powinien mieć możliwość zarabiania w ten sposób, niezależnie od tego, jak bardzo jest bogaty. Dlatego umożliwiamy inwestowanie już od 20.000,00 zł. Pożyczka jest zwykle udzielana na rok, dając zwrot na poziomie od 8% do 12%, w zależności od wysokości wkładu. – dodaje.
Jak zostać pożyczkodawcą?
Każdy mądry inwestor, zanim zainwestuje swój kapitał, sprawdza swojego partnera biznesowego. Nie inaczej jest w przypadku pożyczki inwestycyjnej. Co warto zweryfikować? Na pewno trzeba się dowiedzieć, do kogo trafią pieniądze i jakie osiągnięcia w zakresie inwestowania na rynku nieruchomości ma potencjalny parter. Warto się upewnić, że inwestor jest doświadczony i ma na swoim koncie udokumentowane sukcesy. Zanim dokonamy jakiejkolwiek inwestycji finansowej, musimy także dogłębnie zrozumieć każdy szczegół projektu, w który się angażujemy: czas trwania, oczekiwane zwroty, ryzyko związane z inwestycją, najlepszy i najgorszy scenariusz. Aby móc udzielić pożyczki pod inwestycję z pełnym przekonaniem, trzeba mieć pełne zaufanie do swojego partnera biznesowego – a to wynika z pełnego zbadania i zrozumienia możliwości, jakie oferuje.
Pożyczki, na których wszyscy zyskują – czy to możliwe?
Zakup atrakcyjnego gruntu to zwykle inwestycja warta miliony, a dobre projekty zasługują na wsparcie. W przypadku pożyczki inwestycyjnej wsparcie to powinno być sprawiedliwe, przejrzyste i korzystne dla obu stron – dla inwestora i pożyczkobiorcy. – Nasz zespół doświadczonych specjalistów wspiera naszych inwestorów na każdym kroku, dając jednocześnie gwarancję, że wybieramy tylko najlepsze, i najbezpieczniejsze dla nich projekty – zapewnia Marcin Kuryło. Korzystnie ulokowany i dobrze zabezpieczony kapitał oraz przejrzyste i partnerskie formy współpracy – tak powinna brzmieć definicja pożyczki inwestycyjnej w grunty. Pozostaje pytanie, czy to na pewno bezpieczne? – W przypadku współpracy z Horyzontem Inwestycji każda pożyczka – oprócz stosownej umowy – jest zabezpieczona także deklaracją wekslową.
Ponadto gwarancją są same nieruchomości, kupione w atrakcyjnych cenach, które będą trzymały wartość zainwestowanych pieniędzy i gwarantowanego zysku na poziomie minimum 8% do 12% w skali roku – dodaje ekspert. W porównywaniu z niemal zerowymi stopami procentowymi na lokatach oferowanych dzisiaj przez banki, taka alternatywa ochrony kapitału wydaje się niezmiernie atrakcyjna, tym bardziej iż to, że grunty trzymają wartość pieniądza i będą stale drożały jest w 100% pewne, bo jest ich coraz mniej o czym często zapominamy. Największe fortuny powstały właśnie dzięki inwestycjom w nieruchomości gruntowe – podsumowuje mentor z Horyzontu Inwestycji.