Wybór paneli fotowoltaicznych absolutnie nie może być kwestią przypadkową. Musimy koniecznie wziąć pod uwagę szereg czynników, które mają realny wpływ na jakość ich eksploatacji, jak również wydajność. O jakich mowa w praktyce? Czym się kierować przed dokonaniem ostatecznej decyzji zakupowej, aby była ona dla nas opłacalna zarówno pod względem generowania oszczędności, jak i czasu w którym będziemy mogli korzystać z potencjału tego źródła OZE? Podpowiadamy.
Jakość paneli fotowoltaicznych przede wszystkim
Na początku drogi z wyborem paneli fotowoltaicznych bez względu na to czy mówimy o fotowoltaice we Wrocławiu czy innym mieście należy przede wszystkim postawić na ich wysoką jakość. W praktyce oznacza to, że musimy znaleźć dobrej klasy producenta, który nie tylko zagwarantuje dobrą klasę ich komponentów, ale także to, że w trakcie produkcji korzysta także z najnowszych rozwiązań technologicznych. Kolejna ważna kwestia, to dokładne dopasowanie paneli do potrzeb naszych jak i zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Jest to ogromnie ważne – pamiętajmy o tym, że każdy budynek ma inne w zależności od eksploatacji jak i tego jaka ilość sprzętów wymagających dostępu do prądu się w nim znajduje.
Na drodze do tego, aby wybrać panele stoi także to, w jaki sposób będziemy je montować, jak i gdzie. Pamiętajmy o tym, ze jakość montażu bardzo mocno wpływa na późniejszą eksploatację. W praktyce oznacza to, że musi on być przeprowadzony zgodnie ze sztuką, z dbałością o każdy szczegół. Ważny jest sposób instalacji, wybranie odpowiedniej ekspozycji, a w przypadku kiedy mają one znaleźć się na dachu wybór kąta nachylenia.
Zobacz także: https://twojamoda.com.pl/panele-fotowoltaiczne-w-jaki-sposob-nalezy-wybrac-najlepsze
Jak ustawić panele fotowoltaiczne?
Ustawienie paneli fotowoltaicznych w takich https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/ ma ogromne znaczenie na drodze do ich prawidłowej eksploatacji. W praktyce mowa zarówno o tym, aby inwestycja zwyczajnie mogła nam się zwrócić, jak również o tym, żebyśmy mogli wykorzystać jej potencjał energetyczny przez wiele lat. Jeśli chodzi o montaż, to powinien on przede wszystkim zostać przeprowadzony zgodnie ze sztuką, przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi. Koniecznie zatroszczmy się o to, aby zamontować je we właściwym miejscu – mowa o dachu, gruncie albo też elewacji.
W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na dachu musimy zatroszczyć się o ich prawidłowy kąt nachylenia. Tutaj mowa jest o przedziale pomiędzy 30 a 40 stopni. Takie działanie będzie warunkowało ich odpowiednią eksploatację. Nie bez znaczenia pozostaje także inwestowanie w dobrej jakości szyny, jak i ewentualnie konstrukcję korygującą w przypadku kiedy nie będziemy w stanie zatroszczyć się o odpowiedni kąt.
Montaż paneli na gruncie, to taka sama sytuacja – tutaj także ważna jest precyzja oraz odpowiednie przygotowanie. Należy zniwelować wszelkie nierówności na gruncie, jak również zainwestować w wysokiej konstrukcję wspierającą.
Bez względu na to, na jaki montaż postawimy liczy się w takim samym stopniu ich ekspozycja. Za optymalną uznaje się południową. Ta sprawdzi się w każdym przypadku – w tym także montażu na elewacji. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość postawienia na południowo-zachodnią. Jeśli jednak decyzja padnie na południowo-wschodnią, wówczas musimy się liczyć z tym, że wydajność może być niższa z uwagi na to, że często dochodzi na niej do zacienienia, do czego mogą się przyłożyć także elementy roślinności.
Wybór paneli fotowoltaicznych nie powinien być kwestią przypadkową. W grę wchodzi szereg czynników które musimy wziąć pod uwagę i jeśli to zrobimy wówczas jest szansa na to, że posłużą nam one przez wiele lat.