Od momentu powstania technologii przyrostowych, przemysł zbrojeniowy był głównym odbiorcą przemysłowych drukarek 3d. Przedsiębiorstwa te narzucały również kierunek rozwoju drukarek, jak i możliwość drukowania z poszczególnych materiałów. Możliwość szybkiego tworzenia prototypów i tworzenia produktów w ilościach małoseryjnych spowodowała skok jakościowy w uzbrojeniu. Nowe uzbrojenie z centrów badawczo rozwojowych zostało przeniesione na pola działań zbrojnych, tworząc przewagę u tych, którzy korzystają z druku 3d na co dzień.
Wojsko – czym jest i z czego się składa
Wojsko jest organizacją tworzoną i utrzymywaną przez państwo. Organizacja ta służy zabezpieczaniu jego interesów, obrony granic a także prowadzenia walki zbrojnej. Wojsko składa się z wielu rodzajów sił zbrojnych, o różnych zadaniach. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest podział sił zbrojnych ze względu na ich przeznaczenie i miejsce operacji. Tak więc na lądzie mamy siły lądowe, na morzu jest marynarka wojenna, a w powietrzu są siły powietrzne. Do tego część państw wydziela wyspecjalizowane jednostki, które działają w określony sposób – jak chociażby Amerykańska piechota morska – czyli zwykli żołnierze piechoty których głównymi zadaniami jest prowadzenie desantu morskiego.
Siły zbrojne bardzo często składają się z jednostek, które odpowiadają danej doktrynie i technologii używanej w danej armii.
Sprawdź: Mała drukarka 3D – S320, z rozwiązania dla maszyn przemysłowych
Technologie addytywne – zastosowanie w wojsku
Stosowanie drukarek 3d w wojsku pierwotnie ograniczało się do prototypowania nowych rozwiązań. Z czasem jednak okazało się, że drukowanie części zamiennych, modyfikacji i usprawnień w warunkach frontowych jest dużo bardziej opłacalne, niż produkcja w kraju macierzystym. Amerykańska wojna w Afganistanie pokazała, że najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie żołnierzom dostępu do drukarek 3d. Dzięki nim, żołnierze mieli możliwość szybkiej produkcji części zamiennych do uszkodzonych pojazdów i broni. Specjalistyczne kontenery REF (Rapid Equipping Force) były wyposażone w różne drukarki 3d, jak i maszyny CNC do obróbki wydrukowanych elementów.
Druk 3d pojazdów i broni
Siły zbrojne różnych krajów od kilkudziesięciu lat dostrzegają potencjał w wytwarzaniu broni i pojazdów za pomocą druku 3d. Największą zaletą dla zarządzających wojskiem jest fakt, że druk 3d pozwala mocno ograniczyć koszty, przy porównywalnej lub lepszej jakości końcowych produktów. Innowacje pozwalają na skrócenie czasu produkcji a także na ograniczenie długości łańcucha dostaw, co przyspiesza pojawienie się sprzętu na linii frontu.
Druk 3d obecnie wykorzystywany jest do produkcji części do samochodów, pojazdów opancerzonych jak i samolotów. W niedalekiej przyszłości, Amerykanie chcą stworzyć nowy rodzaj kadłubów do pojazdów opancerzonych, który ma być wykonany metodą addytywną. W ten sposób kadłub nie powinien mieć żadnych łączeń, które zawsze są słabymi punktami. Przewidywania odnośnie tego projektu mówią, że w ten sposób uda się osiągnąć większą wytrzymałość przy zmniejszonej masie.
Druk 3d w medycynie pola walki
Żołnierze bardzo często wymagają opieki medycznej. Zapewnienie im odpowiedniej opieki jest dużo prostsze, przy wykorzystaniu technologii addytywnej.
Drukarki 3d są jednak najbardziej przydatne podczas opieki nad weteranami. Projektowanie i produkcja odpowiednich protez dostosowanych bezpośrednio pod weterana jest dużo tańsza i szybsza od tradycyjnych metod. Już w tym momencie, Amerykańskie centrum medyczne do spraw weteranów produkuje aparaty słuchowe dla weteranów.
Ponadto, centrum to używa druku 3d do planowania przedoperacyjnego, które ogranicza ryzyko powikłań oraz skraca czas operacji o ponad godzinę. Dzięki temu, operacje wykonywane są szybciej, a weterani szybciej wracają do zdrowia.
Drukowane bunkry i umocnienia
Druk 3d w wojsku jest już także wykorzystywany do tworzenia umocnień, schronów i konstrukcji betonowych. Druk 3d z wykorzystaniem szybkoschnącego betonu pozwala szybkie stworzenie odpornych na odłamki konstrukcji jak chociażby koszar. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że tworzenie umocnień nie wymaga od żołnierzy nadmiernego wysiłku, a także nie wymaga od nich specjalistycznej wiedzy odnośnie drukowania 3d. Prostota pozwala na budowanie bunkrów przez laików, przez co inżynierowie mogą się skupić na innych zadaniach.