loty samolotem

Letnia siatka połączeń z Wrocławia: lato z ostrożnym optymizmem

25 marca, 2021

Startuje nowy sezon na wrocławskim lotnisku. Przewoźnicy stopniowo przywracają połączenia. W maju powróci większość kierunków i zwiększy się liczba rejsów. Rozbudowana jest oferta typowo wakacyjna. Nowy rozkład w Porcie Lotniczym Wrocław wchodzi w życie od niedzieli, 28 marca.

Linie lotnicze stopniowo poszerzają ofertę. Jeśli tylko sytuacja na to pozwala, uruchamiają popularne kierunki, a nawet dodają nowości.

– Cieszy nas, że siatka połączeń na sezon letni 2021 już teraz jest rozbudowana i różnorodna, chociaż częstotliwość rejsów na razie będzie mniejsza niż w zwykłych okolicznościach. Przewoźnicy przywracają połączenia w takim zakresie, w jakim jest to obecnie możliwe. Najważniejsze, że w maju ma powrócić większość kierunków z naszej normalnej siatki – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że sytuacja pandemiczna bardzo utrudnia planowanie z wyprzedzeniem nawet kilkutygodniowym. Dlatego pasażerowie powinni się liczyć ze zmianami w rozkładzie lotów. Dotyczy to zarówno kierunków w ofercie linii lotniczych, jak i terminów poszczególnych rejsów.

7 połączeń sieciowych

Przewoźnicy sieciowi odtwarzają swoją ofertę krok po kroku. Po 28 marca kontynuowane będą połączenia do Frankfurtu (Lufthansa) i Warszawy (PLL LOT), od 5 kwietnia do Amsterdamu (KLM). Od maja dojdą Monachium (Lufthansa), Düsseldorf (Eurowings) i Zurych (SWISS), a od września Kopenhaga (SAS).

Częstotliwość rejsów będzie stopniowo rosła. Np. na trasie do Frankfurtu do końca kwietnia do dyspozycji będzie 5 lotów w tygodniu, w maju 10, a na początku czerwca przewoźnik planuje już 17 rejsów w tygodniu, w tym po trzy od poniedziałku do piątku.

Do Warszawy samoloty będą początkowo latały 13 razy w tygodniu. W maju PLL LOT ma zamiar wprowadzić 20, a w czerwcu już 22 rejsy w tygodniu. Do Amsterdamu na razie będzie można polecieć jednym z 4 rejsów w tygodniu, a od 24 maja KLM proponuje już jedno połączenie dziennie.

– Dla największych linii sieciowych kluczowa będzie możliwość ponownego uruchomienia globalnej sieci połączeń. Od tego zależy zwiększanie częstotliwości rejsów z lotnisk regionalnych do hubów takich jak Frankfurt, Amsterdam, czy Monachium – dodaje Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) liczy na powrót ruchu transatlantyckiego w czerwcu. Wszystko zależy jednak od sytuacji pandemicznej w Stanach Zjednoczonych i Europie.

52 kierunki tanich linii

Linie Ryanair planują uruchomienie 34 połączeń z Wrocławia. W marcu i kwietniu dostępne będą: Dublin, Oslo Torp, Kijów Boryspol, Londyn Stansted oraz East Midlands. Natomiast zdecydowana większość połączeń ruszy od maja, w tym pozostałe kierunki brytyjskie, Paryż Beauvais, a także wszystkie rejsy na południe Europy.

Wśród tych ostatnich irlandzki przewoźnik proponuje m.in. pięć kierunków włoskich (w tym Neapol i Palermo), pięć hiszpańskich (w tym Teneryfa i Majorka) oraz trzy greckie (Ateny, Korfu, Chania). Inne ciekawe turystycznie połączenia to Malta, Podgorica w Czarnogórze, Odessa i Gdańsk.

Nowościami w ofercie linii Ryanair, wprowadzanymi z myślą o okresie wakacyjnym, są Zadar w Chorwacji (od 2 lipca) i Olsztyn-Mazury (od 1 lipca). Dla większości kierunków południowych przewoźnik przewiduje dwa rejsy w tygodniu.

18 połączeń z Wrocławia planują linie Wizz Air. Kierunki brytyjskie (Birmingham, Londyn Luton), wschodnie (Lwów, Zaporoże, Kijów Żuliany), a także Oslo Torp, Sztokholm Skavsta i Eindhoven wystartują w marcu lub kwietniu. Początkowo częstotliwość rejsów ma rosnąć, bo przewoźnik zakłada, że jeszcze wiosną samoloty na tych trasach zaczną latać częściej. Np. na trasie Wrocław-Londyn Luton w marcu i kwietniu dostępne będą 3-4 rejsy w tygodniu (poza okresem świątecznym), a w maju już siedem.

Wizz Air proponuje również kilka kierunków atrakcyjnych turystycznie. Do wyboru są Larnaka (Cypr), Kutaisi (Gruzja) czy Reykjavik (Islandia) – dostępne od początku maja, a także Burgas (Bułgaria) i Split (Chorwacja), czyli dwie nowości, które są planowane jako połączenia typowo wakacyjne i ruszą w czerwcu.

Trzy morza i dwa oceany

Dla tych, którzy preferują wakacje z biurem podróży, oferta na tegoroczny sezon letni – z wylotem z Wrocławia – również jest interesująca i rozbudowana. Dostępne są praktycznie wszystkie najpopularniejsze kierunki jak: Turcja, Grecja, Egipt, Bułgaria, Tunezja i Hiszpania. Wybrać się można także do Włoch, Albanii albo na Cypr. Wszystko wskazuje na to, że po sezonie zimowym w ofercie pozostanie również Zanzibar, który cieszy się ogromną popularnością.

Łącznie do wyboru jest blisko 30 kurortów nad morzami Śródziemnym, Czarnym i Czerwonym, a także nad oceanami Atlantyckim oraz Indyjskim.

Jeśli późną wiosną rozpocznie się proces wygaszania pandemii i chociaż w części zostaną zniesione restrykcje, można się będzie spodziewać dalszej rozbudowy oferty przez przewoźników.

Prezes Dariusz Kuś: – Z drugiej strony, sytuacja związana z pandemią i ewentualne obostrzenia mogą zmusić linie lotnicze do modyfikacji planów. Istotny będzie też poziom zainteresowania ze strony pasażerów, choć lato ubiegłego roku pokazało, że bogatsza oferta zachęca do podróżowania. Dlatego czekamy na nowy sezon z umiarkowanym optymizmem.

Nowy rozkład lotów w Porcie Lotniczym Wrocław wchodzi w życie od 28 marca. Połączenia zapowiadane na wiosnę i lato 2021 są już dostępne w systemach rezerwacyjnych przewoźników.

Bezpieczne podróżowanie

Port Lotniczy Wrocław wprowadza nowości nie tylko do rozkładu lotów. Od początku lutego udostępnił szybkie testy antygenowe wszystkim pasażerom wylatującym z Wrocławia. Takie testy mogą wykonać na lotnisku także pasażerowie przylatujący spoza strefy Schengen.

Ułatwieniem jest dodatkowo możliwość wykonania genetycznego testu metodą Real Time-qPCR. Punkt diagnostyczny znajduje się przed terminalem – na specjalnie wydzielonym do tego celu parkingu B. Z tych testów może skorzystać każdy, niekoniecznie przed lub po zakończeniu podróży lotniczej.

Artykuł w tematyce:
Podróże

Dodaj komentarz