jaki okap wybrac do kuchni

Moc okapu a metraż kuchni – jak wybrać optymalne rozwiązanie?

5 września, 2022

Zaaranżowanie przestrzeni kuchennej często spędza nam sen z powiek. Musimy zadbać o każdy detal, tak aby codzienne obowiązki były przyjemne i sprawne. Nie bez znaczenia jest odpowiedni okap, który dobieramy zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i metrażem kuchni. Na szczęście oferta na rynku jest tak bogata, że każdy może wyszukać coś dla siebie. Wydajny okap będzie nam służyć przez wiele lat. W efekcie zachowamy wygodę podczas gotowania i zadbamy o funkcjonalne wnętrze. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie? Jaka moc okapu jest godna uwagi? O czym trzeba pamiętać podczas zakupu?

Okap kuchenny

Każdego dnia w kuchni gotujemy potrawy smaczne i zdrowe. Nic więc dziwnego, że chcemy zachować higienę oraz czystość w naszej kuchni. Pomocą w utrzymaniu czystości jest okap kuchenny. Ma za zadanie likwidować opary podczas gotowania i wchłaniać niekorzystne substancje dla naszego zdrowia. Najefektywniej działa wtedy, gdy odprowadza powietrze rurą przez wentylacyjny kanał na zewnątrz budynku. Co daje nam użytkowanie okapu? Najważniejsze atuty to:

  • Ułatwienie sprzątania i ochrona przed wiązaniem się pary wodnej z kurzem. Dzięki temu kuchnia jest czystsza i lepiej utrzymana.
  • Zabezpieczenie frontów meblowych, ścian, ceramiki i sprzętów przed osadzaniem się tłuszczu, pary wodnej i przykrych zapachów.
  • Komfort i bezpieczeństwo użytkowania, co zapewnia oświetlenie w okapie.
  • Walory estetyczne, które często stanowią ozdobę w kuchni.
  • Eliminowanie szkodliwych drobnoustrojów, co ma przełożenia na zdrowie i samopoczucie domowników.

Jak widać, zastosowanie okapu w kuchennej przestrzeni jest nieocenione.

Moc okapu

Jeżeli okap na spełniać swoje zadania w kuchni, trzeba mieć na uwadze silnik o odpowiedniej mocy. Znaczenie ma tutaj metraż kuchni. Jaką moc okapu wybrać? Warto mieć na uwadze prosty przelicznik. Pomnóżmy wielkość kuchni w m3 razy 9 i razy 12 w celu obliczenia wydajności na biegu maksymalnym. Prawidłowo dobrany sprzęt przefiltruje całe powietrze znajdujące się w kuchni co najmniej sześciokrotnie. Im większa powierzchnia otoczenia, tym większa powinna być moc absorpcji.

Co jeszcze jest ważne?

Pamiętajmy o tym, że błędy montażowe i nieodpowiednia pielęgnacja mogą negatywnie wpłynąć na wydajność urządzenia. Poprawne obliczenia i dobranie okapu o odpowiednich parametrach wpłynie na długie użytkowaniu. Jeśli chodzi o okapy pracujące jako wyciąg, trzeba dopasować średnicę wylotu kratki wentylacyjnej do wymiaru naszego kanału wentylacyjnego. Ważne jest też wybranie prostych, krótkich i okrągłych rur i ich poprowadzenie bez zakrętów. Niekorzystny wpływ na wydajność okapu ma zwężenie średnicy wylotu silnika i przekroju rury. Trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu węglowego filtra. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie okapu włączonego przez jakiś czas po zakończeniu gotowania. Dzięki temu okap doskonale wchłonie wszelkie opary z pomieszczenia. Polecamy na portalu budujemytutaj.pl super wpis poradnikowy Moc okapu a metraż kuchni – jak wybrać optymalne rozwiązanie? Wbrew pozorom dobranie mocy okapu nie musi być trudnym zadaniem. Skorzystać można z pomocy sprzedawcy podczas zakupu okapu.

Nowoczesne okapy kuchenne odznaczają się różnymi mocami, które dobieramy zgodnie z metrażem kuchni. Inne rozwiązanie może nam posłużyć w małej kuchni, a inne w przestrzeni połączonej z salonem. Faktem jest, że producenci dają nam liczne możliwości podczas zakupu. Niezawodny okap kuchenny pełni wiele funkcji i jest łatwy w obsłudze, dlatego jest tak chętnie wybierany w naszych kuchniach.

Artykuł w tematyce:
Wiadomości

Dodaj komentarz