Weterynarz

Na czym polega praca weterynarza?

24 stycznia, 2023

Weterynarz to osoba, która zajmuje się zwierzętami domowymi, zarówno tymi małymi, jak i większymi gospodarskimi. W zależności od specjalizacji, może się także zajmować zwierzętami egzotycznymi. Praca weterynarza to nie tylko opieka nad zwierzętami, ale również stawianie diagnozy i leczenie.

Praca weterynarza – na czym polega?

W ostatnich latach zapotrzebowanie na lekarzy weterynarzy stale rośnie. Wynika to z faktu, że ludzie zmienili podejście do zwierząt, które niezależnie od rasy stały się pełnoprawnymi domownikami. Weterynarz w Wieliczce zajmuje się badaniem, szczepieniem, diagnozowaniem i leczeniem zwierząt. Do obowiązków weterynarza należy także informowanie właściciela, jak poprawnie zajmować się pupilem. Weterynarze zajmują się głównie zwierzętami domowymi, ale wśród nich są także tacy, którzy pomagają zwierzętom gospodarskim, egzotycznymi czy zamieszkującym zoo.

Weterynarz może pracować w klinice weterynaryjnej, ale nie tylko. Może być również zatrudniony w ubojniach, fermach handlowych, sklepach zoologicznych, zoo, stadninach, inspektorach weterynaryjnych czy schroniskach dla zwierząt.

Jakie zabiegi wykonuje weterynarz?

Oczywistym jest, że udając się do weterynarza oczekujemy od niego zbadania zwierzęcia. To główny jego obowiązek. W celu odpowiedniej diagnostyki, weterynarz może wykonać RTG zwierząt w Krakowie, badania krwi czy USG. Weterynarz podaje zwierzętom również leki na odrobaczywienie, usuwa kleszcze czy diagnozuje choroby zwierzęce. Może także pomóc w trakcie porodu. W gabinecie weterynaryjnym można wykonać także wiele zabiegów związanych ze stomatologią weterynaryjną.

Do zadań weterynarza należy także: kastracja, sterylizacja zwierząt czy usuwanie guzów, narośli czy przeprowadzanie operacji ortopedycznych. Przed każdym zabiegiem zwierzęta są poddawane szczegółowym badaniom, które pozwalają rozpoznać problem i podjąć właściwe leczenie. Po zabiegu zwierzęta przebywają pod czujnym okiem weterynarzy, którzy zmieniają opatrunki, podają leki, a także dbają o to, by zwierzęta załatwiały swoje fizjologiczne potrzeby.

Artykuł w tematyce:
Wiadomości

Dodaj komentarz