ubezpieczenie na zycie

Polisa na życie – na co warto zwrócić uwagę, kiedy podpisujemy umowę?

20 czerwca, 2022

Polisa na życie to zdecydowanie jeden z najbardziej uniwersalnych i przydatnych produktów ubezpieczeniowych, na który może postawić każdy z nas. Nie oznacza to jednak, że każda z opcji tego ubezpieczenia będzie tak samo dobra i dostosowana do wszystkich naszych potrzeb i preferencji. Na rynku znajdziemy także niezbyt ciekawe oferty, których należy się wystrzegać. Jak je rozpoznać? Na jakie rzeczy zwrócić uwagę, kiedy kupujemy polisę na życie?

Polisa na życia – podstawa, czyli zakres ochrony

Zupełną podstawą i najważniejszym aspektem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia jest zakres ochrony, jaki zapewnia dana polisa na życie. Jej główną funkcją jest oczywiście ochrona naszych najbliższych na wypadek naszej śmierci i taki zapis znajdziemy w praktycznie każdej umowie z firmą ubezpieczeniową lub towarzystwem ubezpieczeń. Wiele ofert umożliwia nam jednak znacznie szerszy zakres ochrony i warto o tym pamiętać.

Polisa na życie może obejmować chociażby odszkodowanie w wyniku utraty pracy, pokrycie kosztów leczenia, czy jednorazową wypłatę na wypadek śmierci naszych rodziców. Opcji do wyboru jest tutaj całkiem sporo i warto poszukać takiego ubezpieczenia, które jak najlepiej wpasuje się w nasze potrzeby i preferencje.

Wyłączenia odpowiedzialności w przypadku polisy na życie

Kiedy udamy się do firmy ubezpieczeniowej po polisę na życie, warto pamiętać o istnieniu zapisów w umowie, takich jak wyłączenia odpowiedzialności. Mówiąc najprościej, są to sytuacje, kiedy zgodnie z prawem ubezpieczyciel będzie mógł nie wypłacić nam odszkodowania za poniesioną szkodę. Dotyczy to głównie skrajnych sytuacji, które wyniknęły z naszej winy, jednak warto mieć to na uwadze.

Przykładem jednego z najczęściej spotykanych wyłączeń odpowiedzialności może być spowodowanie kolizji w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych. Taka sytuacja będzie wynikała z naszej winy i jeśli przydarzy nam się tego typu scenariusz, ubezpieczalnia będzie mogła zrezygnować z wypłaty środków pieniężnych. Dokładne zapisy odnośnie wyłączenia odpowiedzialności mogą znacznie się różnić w zależności od konkretnej polisy, więc warto to sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Polisa na życie i dodatkowe opcje

Nie możemy zapominać o tym, że wiele różnych produktów ubezpieczeniowych posiada dodatkowe funkcjonalności, na które często warto się zdecydować. Przykładem może być tutaj polisa na życie z dodatkową opcją oszczędzania. W takiej sytuacji część środków, które przeznaczamy na pokrycie kosztów ubezpieczenia trafia na specjalne konto i wraca do nas po zakończeniu umowy. Może być to bardzo dobry sposób na zabezpieczenie swojej emerytury czy uzyskanie gotówki na realizację swoich marzeń.

W takim wypadku polisa na życie, na którą przecież i tak chcemy się zdecydować zawiera w sobie dodatkowe korzyści. Oczywiście będzie się wiązało to z nieco wyższą ceną, ale w dalszym ciągu nie będzie to kwota, która znacznie obciąży nas budżet – biorąc pod uwagę potencjalne zalety tego rozwiązania może się to naprawdę opłacać.

Artykuł w tematyce:
Wiadomości

Dodaj komentarz