medycyna w syrii

Polska Misja Medyczna pomaga ofiarom powodzi w Syrii

3 lutego, 2021

Padające od kilku dni ulewne deszcze spowodowały rozległe powodzie w obozach w północno-zachodniej Syrii, w regionie Idlib, gdzie znalazło schronienie 1,5mln syryjskich rodzin. Siła opadów zniszczyła lub uszkodziła ponad 2900 namiotów, jak raportują lekarze syryjscy, pracujący z Polską Misją Medyczną w Idlib. Jedno dziecko zmarło z wychłodzenia.

Według raportów organizacji pomocowych i syryjskich ratowników z organizacji Białe Hełmy, co najmniej 42 000 osób zostało dotkniętych niszczycielską burzą w 169 obozach w Idlib i Aleppo.

Po jednym dniu deszczu namioty leżały w błotnistych kałużach, a mieszkańcy bez skutku usiłowali je podnieść i ratować materace i sprzęty domowe

–  Pływamy w wodzie już od trzech dni – powiedział ojciec ośmiorga dzieci, Abu Kassem, – w kilka godzin woda dostała się do naszych namiotów i kobiety usiłują ratować, co się da….

Grube wełniane koce zarzucone na niektóre mieszkania, aby uchronić się przed zimnem, przemokły i wzmagają uczucie chłodu. Najszczęśliwsi dorośli i dzieci mają kalosze, ale większość dzieci biega w kałużach w lekkim ubraniu i plastikowych klapkach.

– Nie zostawimy Syryjczyków samych, razem syryjskimi lekarzami walczymy o życie rodzin pozbawionych schronienia, leków i żywności. Każda pomoc jest na wagę życia, prosimy Polaków o wsparcie naszej akcji „Razem dla Syrii” – apeluje Małgorzata Olasińska-Chart, Dyrektorka Programu Pomocy Humanitarnej Polskiej Misji Medycznej

https://pmm.org.pl/chce-pomoc#syria

Niestety prognozy na najbliższe dni są jeszcze gorsze, temperatury spadną do – 3 stopni Celsjusza i zaczną się opady śniegu.

Idlib jest domem dla około trzech milionów ludzi, z których około połowa została przesiedlona przez prawie 10-letnią wojnę z innych części Syrii.

Artykuł w tematyce:
Polityka

Dodaj komentarz