Zestawy basenowe – co warto wiedzieć przed zakupem?

24 maja, 2023

Zestaw basenowy to kompleksowe i bardzo wygodne rozwiązanie. Decydując się na jego zakup, otrzymujemy nie tylko basen, ale również wszystkie niezbędne akcesoria do korzystania z niego. W sklepach dostępne są zestawy typu 2w1, 3w1, a nawet 12w1. Czy warto zdecydować się na zakup zestawu basenowego? Na co należy zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Czym jest zestaw basenowy?

Zestaw basenowy to komplet składający się z konkretnego modelu basenu ogrodowego oraz odpowiednio dobranych i dopasowanych do niego akcesoriów.

Wśród najczęściej dołączanych dodatków znaleźć możemy:

  • pompa,
  • mata,
  • pokrywa,
  • chemia basenowa,
  • zestawy naprawcze,
  • drabinki basenowe,
  • skimmer (powierzchniowy oczyszczacz wody),
  • pływak (dozownik chemii basenowej),
  • podgrzewacz wody,
  • generator chloru lub ozonu.

Kupno zestawu basenowego jest zwykle dużo bardziej opłacalne niż kupno basenu i wszystkich urządzeń potrzebnych do jego użytkowania oddzielnie. Zestawy basenowe nie są jednak sobie równe i warto dokładnie przyjrzeć się ich zawartości.

Na co należy zwrócić uwagę podczas kupna zestawu basenowego?

Istnieją dwa rodzaje zestawów basenowych. Pierwsze są komponowane przez samych producentów basenów i w tym przypadku możemy mieć pewność, że wszystkie akcesoria basenowe będą dobrze dopasowane do modelu basenu, który wybraliśmy. Jednak coraz częściej spotykaną opcją jest komponowanie zestawów basenowych nie przez producentów, a przez sprzedawców. W takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność, gdyż niektóre elementy zestawu mogą być niewłaściwie dobrane, przez co nie będą odpowiednio spełniały swojej funkcji.

Drugim aspektem, który warto wziąć pod uwagę podczas zakupu zestawu, jest jego zawartość. Sprzedawcy prześcigają się, oferując bardzo rozbudowane zestawy typu 8w1 lub nawet 12w1. Ich zawartość może jednak znacząco się różnić. Niektórzy sprzedawcy wliczają do akcesoriów instrukcję obsługi lub zestaw naprawczy, składający się z łatek. Jest to nieuczciwa praktyka, gdyż baseny powinny być wyposażone w nie obligatoryjnie. Możliwe jest również oferowanie w zestawach tańszych zamienników, zamiast stworzonych specjalnie przez producenta urządzeń dedykowanych dla konkretnego modelu basenu.

Co obowiązkowo powinno znaleźć się w zestawie basenowym?

Każdy, nawet najprostszy zestaw basenowy powinien zawierać przybory, bez których korzystanie z basenu byłoby mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe. Co należy do takich rzeczy? Do najbardziej cenionych akcesoriów zaliczyć możemy matę, pokrywę, pompę filtrującą oraz dozowniki chemii lub generatory ozonu i chloru.

Artykuł w tematyce:
Wiadomości

Dodaj komentarz