zamowienia

Jak dbać o środowisko, korzystając z usług kurierskich?

16 maja, 2022

Z roku na roku coraz bardziej rośnie świadomość potrzeby dbania o środowisko. Ludzie częściej zwracają uwagę na zagadnienie recyklingu, a także wybierają ekologiczne rozwiązania w wielu codziennych sytuacjach. Tak samo dużym zainteresowaniem cieszą się zakupy online. Warto wiedzieć, jak możemy dbać o środowisko, zamawiając produkty w internecie.

Zakupy internetowe mogą być eko!

Przyjaznym środowisku rozwiązaniem stosowanym przez coraz więcej sklepów internetowych, jest możliwość zwracania produktów w opakowaniach, w których przyszły one do klienta. Bardzo często można spotkać się, z tym że w paczce znajduje się jedynie zamówiony produkt, a dowody zakupu czy formularze zwrotu wysyłane są na maila. Duża część sprzedawców rezygnuje także z dołączania ulotek bądź pakuje swoje paczki w sposób ekologiczny. Robiąc zakupy, warto zwracać uwagę na to, czy sklep stosuje takie rozwiązania.

Robiąc zakupy online, warto też wybierać te sklepy, które w ofercie swoich dostawców mają firmy kurierskie stawiające na ekologię. Jednym z takich kurierów jest InPost. Nowoczesne rozwiązania logistyczne stosowane przez InPost w dużym stopniu przyczyniają się do ochrony środowiska.

Należą do nich między innymi Paczkomaty. Powodów, dla których są one przyjazne środowisku, jest kilka. Pierwszym z nich jest fakt, że przez możliwość znalezienia ich w ogromnej ilości miejsc, zamawiający mogą wybrać sobie ten, który znajduje się najbliżej ich domu. Dzięki temu klienci nie muszą jechać samochodem do dalekiego punktu, aby odebrać paczkę. Kurierzy dostarczają też wiele paczek do jednego Paczkomatu, przez co ograniczają używanie samochodu.

Na ulicach coraz częściej można spotkać elektryczne pojazdy, którymi jeżdżą kurierzy InPostu. Czy samochody elektryczne są ekologiczne? Jak najbardziej! Dzięki nim ograniczana jest emisja szkodliwego dwutlenku węgla, który przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza.

Jak zapakować przesyłkę dla kuriera w ekologiczny sposób?

Wysyłając paczki, również możesz dbać o środowisko. Wiąże się to przede wszystkim z ich pakowaniem. Jak robić to w sposób ekologiczny? Oto kilka pomysłów.

Po pierwsze do wysyłki staraj się wykorzystywać ekologiczne opakowania. Przy wysyłce warto zrezygnować ze stretchu czy kopert z folią bąbelkową. Zamiast nich postaw na materiały mniej szkodliwe dla środowiska. Świetnie sprawdzą się tu przykładowo koperty wykonane z papieru z recyklingu lub te z bio folii. Przy większych paczkach zdecyduj się na wysyłkę produktu w kartonach zrobionych w podobny sposób bądź użyj tych, które już masz. Aby odpowiednio zabezpieczyć paczkę przed otwarciem, warto zdecydować się na papierową taśmę klejącą zamiast tej plastikowej.

Kolejną ważną rzeczą w ekologicznym pakowaniu przesyłek jest zmiana sposobu wypełnienia pustej przestrzeni w paczce. Zrezygnuj z folii bąbelkowej i zastąp ją na przykład wełną drzewną, która jest łatwa w utylizacji, bądź też użyj do tego ścinków niepotrzebnych gazet.

Artykuł w tematyce:
Biznes i finanse

Dodaj komentarz